X „Imbiero vakarai“ – išsiilgtoji trumposios prozos šventė jau greitai
2022 lapkričio, 14d.

Netrukus Alytuje padvelks imbierine užuomina. Lapkričio 24–25 d. Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) vyks dešimtieji tarptautiniai trumposios prozos skaitymai „IMBIERO VAKARAI“, ypatingi ne tik sukaktimi, bet ir išlaikytu savitumu – naujutėliais, dar niekur nepublikuotais tekstais. Tai vienas iš svarių „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ renginių.

 

Susirinkę trumposios prozos „suokalbininkai“, tikri geros šiuolaikinės literatūros gurmanai, su pasimėgavimu atvers jutimus jaukiems susitikimams su rašytojais, specialiai šiam įvykiui paruošusiems išskirtinius kūrinius.

 

Ypatingas literatūrinis įvykis – sentimentai Jurgiui Kunčinui

 

Nuo pat 2004-ųjų iki dabar, per visą „Imbiero vakarų“ gyvavimą, skaitymus ištikimai lydi dedikacija Jurgiui Kunčinui – lietuviškosios prozos tradicijų… laužytojui! Kaip sako garbūs literatūrologai, tūlas Jurgis Kunčinas eksploatavo visus pasakojimo žanrus ir kūrė naujus – įvairaus kirpimo romanus ir „vieno miestelio istorijas“, paprastus ir juokingus apsakymus, „liūdnas satyras“ ir kandžius „šortus“.
Iš tiesų, bendraminčius suburiantis Jurgio Kunčino vardas alytiškių pamėgtai ir pasiilgtai trumposios prozos šventei „Imbiero vakarai“ – kaip čia buvęs! Daugybė gyvų Jurgio amžininkų vaikšto Alytaus gatvėmis ir mena bravūriškai žibančias rašytojo akis, kviečiančias draugus pabendrauti…

 

Trumpoji proza – gyva

 

Trumpoji proza, arba kunčiniškai – „šortai“ yra visaapimanti „Imbiero vakarų“ esmė. Yai bene vienintelis toks festivalis šalyje. Dviejų dienų renginių ciklo dalyviai, visi, kurių sielos atviros šiuolaikinės lietuvių literatūros vėjams, galės iki soties mėgautis „visokio plauko“ literatūriniais susitikimais.

 

Šiemet alytiškiams savo trumposios prozos kūrinius konkursinėje programoje gyvai skaitys dvylika Lietuvos ir užsienio autorių:
Saulius VASILIAUSKAS, Renata ŠERELYTĖ, Giedra RADVILAVIČIŪTĖ, Eva KOFF (Estija), Agnė ŽAGRAKALYTĖ, Andrius JAKUČIŪNAS, Daina OPOLSKAITĖ, Regimantas DIMA, Lesia MUDRAK (Ukraina), Alvydas ŠLEPIKAS, Monika BALTRUŠAITYTĖ, Marius Povilas Elijas MARTYNENKO.

 

Daugiau žinomų vardų ir jaunų veidų

 

„Imbiero vakarų“ programoje numatomi trumposios prozos konkursiniai skaitymai – pagrindinė, bet tikrai ne didžiausia kultūrinių įvykių dalis.

 

Renginių ciklą praturtins neformalūs bet įtaigūs Naktiniai skaitymai, Rolando RASTAUSKO sceninė akistata su Kristupu BUBNELIU, dailininko Mariaus JONUČIO „griūvantis“ dangus, InterAktyvi Raimondo ŠIMKEVIČIAUS ir Arūno VAITKAUS meno akcija, multiinstrumentalisto Juliaus VAICENAVIČIAUS („kūjeliai“) vokalas ir muzika, Giedrės BULGAKOVIENĖS sentimentai ir Neringos BUTNORIŪTĖS subtili „kunčiniška“ provokacija. Vyksmą koordinuos Tomas VYŠNIAUSKAS, o kūrinių vertinimo ir kitas svarbias misijas atliks „Imbiero vakarų“ globėjas Antanas A. JONYNAS.

 

Alytiškiai ir miesto svečiai galės pasijusti tikroje literatūros sostinėje – bendrauti su išskirtinėmis asmenybėmis ir gal net „pasičiupti“ vieną kitą autografą. Juk ne kasdieną tokia proga pasitaiko!

 

„Imbiero vakarų“ skaitiniai internete

 

Prasidėjus skaitymams, bus atverti konkurso dalyvių trumposios prozos tekstai internete. Jie bus neribotą laiką pasiekiami visiems norintiems bet kokiame pasaulio kampelyje. Tad virtualiai sudalyvauti literatūrinėje šventėje galima visai neskubant!

 

Daugiau sužinoti apie tarptautinius trumposios prozos skaitymus Jurgiui Kunčinui atminti galima „Imbiero vakarų“ interneto svetainėje: www.alytus.mvb.lt/Imbieras2022/

 

Publikos prizas – jūsų rankose

 

Trumposios prozos (novelė, esė, miniatiūra ir kt.) konkursiniai skaitymai vyks dvi dienas, lapkričio 24 – 25 dienomis, kūrinius vertins ne tik literatūros žinovų komisija, bet ir publika.

 

Publika savo favoritus galės rinkti dviem būdais:
gyvai – skaitymų metu, užpildant specialius balsavimo lapelius;
virtualiai – perskaičius tekstus ir pažymėjus labiausiai patikusį tekstą.
Savo balsą bus galima atiduoti tik skaitymų metu:
balsavimas už skaitymų I dalies tekstus – lapkričio 24 d. 16-19 val.
balsavimas už skaitymų II dalies tekstus – lapkričio 25 d. 15-18 val.

 

Geriausių „Imbiero vakarų“ skaitymo konkursui pateiktų kūrinių autoriams bus įteiktos premijos: Jurgio Kunčino premija, Salono „Balta varna“ premija, Publikos premija, premija už geriausią naktinių skaitymų tekstą ir premija „Užėjau pas draugą“ festivalio svečiui.

 

Vos vos aitri, ko gero, ne iš pirmo žvilgsnio pamilstama, trumpoji proza, vieną kartą įkritusi giliai užantin, pasilieka ten ilgam… Tad kviečiame į intriguojančią dviejų dienų kultūrinių patyrimų kelionę – jaudinančią, gyvą akistatą su literatūra, menu ir muzika!..

 

Nepaprastas literatūrinis įvykis, prie kurio finansavimo prisideda Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė, atviras visiems. Įėjimas laisvas!