Ar gali vienas žmogus keisti aplinką, bendruomenę, miestą? Klausimas ne kartą nuskambėjęs antrąjame Alytaus Kultūros forume, kuris su įkvepiančiais pranešimais, diskusijomis, šokio spektakliu „Balansuojantis žmogus“ ir „Scanoramos vasara“ kino festivalio atidarymu nuvilnijo Alytaus miesto teatre.
Po motyvuojančių pranešimų ir diskusijų forumo metu pristatytos „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ (ALKS 2022) platformos bei renginiai, kurių 2022 metais bus net virš 170. Forumo metu Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022 – ambasadoriams įteikti pažymėjimai ir gairės.
„Labai džiaugiamės ir sveikiname tapus „Alytus 2022“ ambasadoriais. Priimdami šį titulą įsipareigojate palaikyti bei skleisti „Alytus 2022“ idėją savo bendruomenėse, kartu su projekto kūrėjais tiesti kultūrinius tiltus,“ – įteikdama pažymėjimus bei marškinėlius, sakė Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė.
„Viskas priklauso nuo žmonių. Bendruomeniškumas yra labai didelė vertybė, nes vienam daug sunkiau kažką įgyvendinti. Mano krašte – Merkinėje – labai daug dalykų nebūtų įvykę jei nebūtų bendruomeniškumo – mes dirbame ranka rankon, petys į petį. Mūsų tikslas yra, kad kiekvienas galėtų įnešti dalelę savęs. Kuo daugiau įvairovės, tuo daugiau pokyčio“, – mintimis dalijosi vienas forumo pranešėjų, Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas.
Nors forumo metu vienybė buvo įvardinta kaip labai svarbi pokyčio dalis, tačiau, išsakyta ir daugiau nuomonių – vienas žmogus gali būti visa ko pradžia. „Juk neretai viskas prasideda nuo viename žmoguje gimusios idėjos, kuria jis pasidalina, kažkas susižavi, „užsikabina“ ir tuomet ratas sukasi, įgyvendinimas prasideda“, – mano Kurnėnų L. Radziukyno mokyklos draugijos narys Giedrius Bernatavičius.
Apie teigiamus pokyčius diskutuota ir subkultūrų sesijoje. „Ar galerija po atviru dangumi Alytuje keičia mūsų miesto žmones, bendruomenes?“, – teiravosi renginio moderatorius Liudas Ramanauskas. Pasak „Gatvės galerijos“ iniciatoriaus Artūro Mažeikos, besivystant šiai iniciatyvai išties buvo galima pastebėti virsmą: „Pradžioje girdėjome: „kodėl gadinsite gražiai nudažytas sienas“, vėliau, sienų tapybos kūrinį užbaigus, ta pati moterytė su šuniuku ateina ir sako: „O, gražu!“. Kuomet žmonės pradeda kalbėti, jiems darosi įdomu, tokie kūriniai jau neša pokyčius“.
Visgi renginio metu ne kartą grįžta prie teiginio – šio krašto didžiausia vertybė yra žmogus. Mums labai svarbu autentiškumas, išskirtinumas, tačiau neretai nepažįstame tų žmonių, kurie yra čia pat ir kurie yra unikalūs. „Labai sunku apibrėžti Alytaus turizmo identitetą, galbūt čia nėra tokių didžių pastatų, bet yra žmonės, kurie gali paversti kraštą lankytinu ir svarbiu objektu“, – kalbėjo lėtojo turizmo Lietuvoje pradininkė Henrieta Miliauskienė.
Jai pritarė ir naujasis „Alytus 2022“ regiono ambasadorius Vytaras Radzevičius: „Didžiausia šio regiono vertybė – žmonės, kurie yra labai draugiški, šilti, svetingi, kuklūs ir tas dzūkiškas kuklumas turbūt sunkiai išgyvendinamas, bet taip pat gali būti ir kaip stiprybė“.
Įspūdžių kupiną dieną vainikavo abejingų nepalikęs unikalus vyksmas Rotušės aikštėje – šokio spektaklis „Balansuojantis žmogus“ (Danija, „DON GNU“ teatras), taip pat kino festivalio „Scanoramos vasara“ atidarymas Alytuje, kino seansas „Dar po vieną“ ir Alytaus miesto teatro aktorių etiudas iš spektaklio „Jonas Sobieskis“.
Forumo organizatoriai dėkoja visiems, atvykusiems, dalyvavusiems, kūrusiems pokalbių, vaizdų, garsų kupiną renginį bei kviečia įsitraukti, pajusti, būti kultūrinių tiltų dalimi belaukiant ir sulaukus 2022 metų, kuomet Alytus pasipuoš Lietuvos kultūros sostinės titulu.
Sekite „Alytus 2022“ naujienas internetiniame tinklapyje www.alytus2022.lt, feisbuke Alytaus – Lietuvos kultūros sostinė 2022 ir instagrame @alytus2022
Renginį puošė ne tik nuostabūs žmonės bet ir gėlių žiedai, kuriuos dovanojo Algimanto Žemaičio gėlininkystės ūkis.
Renginio akimirkos – ČIA.
„Alytus 2022“ informacija