Alytaus kraštas šiemet stebins beveik 9000 valandų kultūros ir atsinaujinusiais turizmo objektais
2022 sausio, 14d.

Atsinaujinęs vienas žymiausių piliakalnių Lietuvoje, restauruota įspūdingo grožio buvusi Alytaus sinagoga, atnaujinta vienintelė šalyje iš Amerikos atplukdyta mokykla ir beveik 9000 valandų „Alytus 2022“ kultūrinio vyksmo šiemet kviečia į Alytaus kraštą.

 

2022 metų sausio 28-30 dienomis Vilniuje įvyksiančioje tarptautinėje turizmo parodoje ADVENTUR Alytaus miesto ir rajono turizmo naujoves Alytaus turizmo informacijos centras pristatys stende Nr. 3.31. Pagrindinis šių metų akcentas – Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022.

 

Alytuje šiemet kils nauji kultūriniai tiltai – Atminties, Miegantys, (Ne)pastatyti, Atviri, Gelžbetonio tiltai su sparnais, Žalieji bei Kylantys. Jais keliaujantiems „Alytus 2022“ dovanos daugiau kaip 200 įvairių renginių, 13 švenčių, 17 plenerų, dar 17 festivalių, 20 konferencijų ir edukacijų – iš viso beveik 9000 valandų kultūros. Neapsiribojant tradiciniais, planuojami ir nauji renginiai ir premjeros: Etnofestivalis, dizaino savaitė, įspūdinga meninė instaliacija ant Nemuno „Šviesos ženklai“, metalo plastikos simpoziumas, jaunimo folkloro festivalis „Viecinis“, „Myliu“ savaitė, išskirtinė Samuelio Taco (Shmuel Tatz) kolekcijos paroda ir kita. Kviečiame sekti naujienas alytus2022.lt, feisbuke „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ bei instagrame „Alytus 2022“, įsitraukti, dalyvauti, kurti kultūrinius tiltus drauge ir būti jų dalimi.

 

2022 metais Alytaus rajone keliautojai būtinai turi aplankyti vieną gražiausių, didžiausių ir žymiausių piliakalnių Lietuvoje – Punios piliakalnį. Šiemet turistus jis pasitiks išgražėjęs, naujai sutvarkytas ir pritaikytas patogiam lankymui: įrengtos apžvalgos-poilsio aikštelės, suteikiančios daugiau galimybių pasigrožėti nuo piliakalnio atsiveriančiais Nemuno vingiais ir Punios šilo vaizdais. Atnaujintais takais ir įrengtais terasiniais laiptais galima apeiti aplink visą piliakalnį. Papėdėje lauks dar viena staigmena – laiptuotas Nečiuikų šaltinis, prie kurio taip pat veda įrengtas takas.

 

Susipažinus su Punia ir jos apylinkėmis (žymiuoju Butrimonių fontanu kolboje, Raižių mečete) keliautojų laukia restauruota buvusi Alytaus sinagoga (audiovizualiųjų menų centras), subtiliai ir jautriai pasakojanti buvusios miesto žydų bendruomenės gyvenimą ir likimą. Žavi naujai atgimusios pastato interjero freskos, čia vykstantys kamerinės muzikos vakarai ir eksponuojamos žymių Lietuvos bei išeivijos kūrėjų keičiamos parodos.

 

Šeimos su vaikais galės smagiai leisti laiką vaikų poeto Anzelmo Matučio memorialinio muziejaus atnaujintose edukacijų erdvėse arba greta muziejaus esančiame A. Matučio parke tarp originalių medinių skulptūrų, vaizduojančių poeto eilėraščių personažus.

 

Alytaus kraštotyros muziejuje nejučia nusikelsite 100 metų atgalios ir galėsite pasisvečiuoti XX a. pr. dzūkiškame kieme: užsukti į pirkią, tvartą, užmesti akį klėtin, pasiklausyti dzūkiškos šnektos ir – kas retai muziejuose būna – liesti eksponatus.

 

Kviečiame apsilankyti vienintelėje Lietuvoje iš Amerikos atplukdytoje mokykloje Kurnėnuose. Beveik visos statybinės medžiagos (net mokyklos langų stiklai, suolai) buvo gabenamos iš Čikagos. Mokyklos statybas finansavo po studijų JAV apsigyvenęs kurnėniškis Laurynas Radziukynas. Mokykla atvira lankytojams – turistinėms grupėms ir pavieniams keliautojams, čia vyksta ir edukaciniai užsiėmimai (dėl lankymo galimybės teirautis tel. +370 614 53 704).

 

Norint patirti XX a. gyvą istoriją, reikia pasisvečiuoti daugiau nei prieš 100 metų statytuose namuose, išgirsti giminės istoriją, atsikvėpti šimtametės obels šešėlyje ir paliesti seniai nenaudojamus daiktus. O gal  sėsti į 1965 m. automobilį ir pasileisti kaimo keliukais, klausantis istorijų su „Praeities pavara“ (www.praeitiespavara.lt).

 

Jeigu  pageidaujate aštresnių pojūčių – jūsų laukia programa „Svečiuose pas raganas ir žiniuonius. Ar išdrįsi?“. Netoli Daugų miesto, nuošalioje Dusevičių sodyboje, laukia šiurpą kelianti viduramžių bausmių, kankinimų ir raganų teismų erdvė bei pragaro miškas bendriniu pavadinimu – „Pelkė“. Programos vedlys parodo ir pristato eksponatus, į kuriuos žiūrint darosi nejauku (tel. pasiteiravimui +370 686 79 399).

 

Dar nori vieno adrenalino pliūpsnio – kviečiame į hotelį „Baimės namai“. Kokia paslaptis slepiasi už šio viešbučio sienų? Siaubo išgyvenimas. Viešbučio gyventojai suteiks jums ypatingai aštrių ir įsimintinų pojūčių. Vaikščiodami ir bandydami ištrūkti iš siaubo namų susitiksite jo gyventojus. Svarbu! Nežiūrėti jiems į akis – turėsite drąsos pažvelgti baimei į akis? (www.facebook.com/BaimesNamai/)

 

Po tokių įspūdžių galima atsipalaiduoti nuotykių parke „Tarzanija“ – pasileidžiant skrydžiu per Nemuną ar lekiant šoninio slydimo kartingais. Šiemet parke lankytojų lauks naujai perstatytos laipynių trasos, daugiau trasų pritaikyta jaunesnio amžiaus lankytojams. Pavasarį bus atidarytas mini golfo aikštynas. Greta parko gamtos apsuptyje įsikūrusiame „Dzūkijos dvare“ galima apsistoti nakvynei ir sudalyvauti naujoje edukacinėje programoje „Senieji dzūkų vakarojimo papročiai“ (www.tarzanija.lt, www.dzukijosdvaras.lt).

 

Jeigu ieškote nakvynei neįprastos vietos – sodyba „Perlytė Dusia“ (tel. pasiteirauti +370 656 30 867) kaip tik jums. Tai šiuolaikiškas, Dusios ežero pakrantėje įsikūręs poilsio kompleksas šeimoms, jaukiems draugų susibūrimams ar romantiško laiko gamtos prieglobstyje ieškančioms poroms. Mėgstantys originalumą gali apsistoti pagal sezoną dekoruotose palapinėse – „Metų laikai“. Palapinės pritaikytos patogiam poilsiui. Negilus ežero krantas – privalumas šeimoms su mažais vaikais. Ieškantys komforto gali apsigyventi pagrindiniame sodyboje pastate, kuris kasmet puošiamas pasirinkta tema. Šių metų tema – Italija.

 

Poilsiautojų laukia ir kitos naujos bei atnaujintos sodybos, pramogos, paslaugos, tad parodoje lankytojai galės sužinoti, ką galima pamatyti, paragauti, kur pramogauti, poilsiauti ir kaip smagiai bei turiningai praleisti laiką Alytaus krašte.

 

Susitiksime Alytaus krašte!